Thursday, September 26, 2013

Tarte Tatin ehk tagurpidi õunakook


Praegu sügisel saab teha hästi hästi head tagurpidi õunakooki ja seda retsepti ma soovitan kohe soojalt. Nimelt on see võetud Kersti Rea raamatust "Delirio Amoros", mis on samuti väga mõnus lugemine... Kersti ise ütleb, et see on kõige õigema Tarte Tatin tainaga ja selle koogi tegemine polnud tegelikult üldse raske, kuigi tekst on pikk.
Kopeerin retsepti ümber siit

Tainas:
  • 125g pehmet võid
  • 90g suhkurt
  • 1 muna
  • 250g nisujahu
  • sutsuke soola
Peale:
  • 90g võid
  • 90g suhkurt
  • 1,5 kg õunu
* Sega pehme või suhkruga, lisa muna, nisujahu ja sool. Sõtku mass kiirelt tainaks, suru kaheks lamedaks palliks ja pane kaheks või enamaks tunniks külmkappi ootele. (Teine osa tainast jäta külmikusse järgmise nädala koogitegu ootama).
* Valmista ette ahjuvorm - selleks tuleb kasutada vormi, millega saab toimetada nii pliidil kui ahjus (lahtikäiv vorm ei sobi). Määri see 45 g võiga kokku, puista üle 45g suhkruga.  
* Õuntena kasuta kõvasid ja hapusid (nt antoonovkad või mõni teine hea küpsetamiseks hea sort). Koori õunad ja lõika poolikuteks ning poolikud veel korra pooleks. Lõika südamekoht välja. Aseta õunad (kumerus allpool) vormi tihedalt üksteise kõrvale. Raputa peale ülejäänud võist lõigatud kuubikud ja kalla peale ülejäänud suhkur.
* Aseta vorm pliidile kuumenema. Asu hoolikalt koogivormis toimuvat jälgima. Suhkur ja või sulavad ja suhkur muutub karamelliks. Õunad peavad saama karamellpruuniks niimoodi, et nad liiga pehmeks ei küpse ega liiga tumedaks ei kõrbe. Kontrolli pliidi kuumust ja jälgi aega - selleks kulub u. 7-9 min.
 * Rulli lahti tainas - õhukeseks ja samasuureks kettaks, kui on koogivorm ja tõsta see karamellistunud õuntele peale. Suru ääred võimalikult tihedalt vastu põhja.
 * Küpseta tarte tatin 200-kraadises ahjus u. 20 minutit. Kook on küps kui tainas on pealt krõbedaks-kuldpruuniks küpsenud.  
* Lase koogil ahjust tulles paar minutit seista ja kummuta ahjusoe iludus siis serveerimisvaagnale. Kook on parim soojalt külma vanilje-jäätisega.Ma ei saanud siia postitusse lisamata jätta ühte ilusat lehekest, mis üks hommik tööle minnes keset teed rippus :)

No comments: